X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
مهندسی شهرسازی
مهندسی شهرسازی ارشد مهندسی شهرسازی بازار کار شهرسازی 
طراحی سایت حرفه ای

 فکر ایجاد شهرهای باغ مانند ازجانب ابنزرها وارد انگلیسی پیشنهاد شد.هاوارددرطرح شهرهای باغ مانند خود،شهر را به صورت چند دایره متحدالمرکز تصویر کرد. بناهای عمومی شهر در مرکز این دوایر در دور میدانی قرار می گرفتندبین دایره میانی ودایره بیرونی خیابان اصلی شهر به عرض135 مترقرار می گرفت که واجد چمن ودرختان سایه دار بود.بناهای عمومی بزرگ در پارکی مدور قرار داشتند.تالاری نیز برای کنسرت وکتابخانه در نظر می گرفتند.

 منبع:http://ayoubsaze.blogfa.com/  

نکته ۱:باغ‌شهر ۷ تا ۲۰درصد از مشکل مسکن را حل می‌کند   

نکته ۲:محاسن اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی طرح ایجاد باغ شهرها در تهران و سایر استانها 

برای مطالعه:http://baghshahr.net/

نکته ۳:باغ شهر در ۳۰ استان کشور احداث می شود.  

منبع:دنیای اقتصاد 

نکته ۴:باغشهر ها در ایران مشکلات زیادی دارد. زیرا: 

 

بحث باغ شهر و شهرک‌های اقماری اولین بار توسط ابنز هاوارد – شهرساز انگلیسی- حدود یک قرن پیش به نام گاردن سیتی یا باغ شهرها همراه با طرح شهرک‌های اقماری مطرح شد. وی افزود: نسخه اجرای این دو طرح حدودا در 15 کشور پیچیده شد و اجرای آن در تمام این کشورها با مشکلات عمده همراه بود. ستاریان خاطر نشان کرد: دلایل متعددی در شکست این طرح وجود داشت، اما علت اصلی آن در این بود که این کشورها در مسیر مخالف اولیه‌شان حرکت کردند و نتایجی که گرفتند مخالف آن بود. این استاد دانشگاه افزود: باغ شهرها در واقع در شهرهایی تشکیل شدند که فضاهای سبز بیشتری داشتند و در کشورهایی مثل انگلیس که فضای سبز بیشتری داشتند مطرح بود تا در قالب آن بتوانند جمعیت انبوه مادر شهرها را به آنجا سرریز کنند و از این طریق کمکی باشد که جمعیت کلان شهرها و ما در شهرها تخلیه شود و به آن سمت سوق پیدا کند. این کارشناس مسکن افزود: اما تجربه این طرح‌ها در این کشورها و از جمله در انگلیس و در شهر لندن نشان داد که فقط 4درصد از جمعیت شهر لندن به این باغ شهرها سرریز شدند و حداقل نتیجه از هدف اجرای این طرح عملی شد.
وی تصریح کرد: نکته دیگر در باغ شهرها بحث خدمات بود. این باغ شهرها اگر مستقل عمل کنند قابلیت خدمات‌دهی به خودشان را ندارند و مجبور می‌شوند سربار مادر شهرها شوند و مادرشهرها باید به این مجموعه‌ها خدمات بدهد و چون در مقیاس وسیع حرکت می‌کنند
در کشوری مثل ایران که اساسا مشکل فضای سبز و کمبود آب بر آن حاکم است اینکه بتوانیم در سطحی حرکت کنیم که خدمات مناسب بدهیم و شبکه شهری حاکم کنیم برای ما سنگین است.
ستاریان افزود: امکان اینکه در ارتفاع مسکن بسازیم و موفق شویم بسیار بیشتر از آن خواهد بود که در سطح حرکت کنیم. در همین حال نباید فراموش کرد که باغ شهرها در حاشیه شهرهای اصلی می‌خواهند تشکیل شوند و باز پایگاهی کوچک می‌شوند برای جذب مردم سایر شهرها، عملا به جای اینکه جمعیت شهرهای ما را تخلیه کند، جمعیت شهرهای میانی و کوچک را به سمت خود جذب خواهد کرد و همین جمعیت برای مادرشهرها سربار خواهد شد. این استاد دانشگاه افزود: متاسفانه مسوولان در کشور ما صورت مساله را گم کرده‌اند و نمی‌خواهند صورت مساله را باز کنند.
در واقع مشکل مسکن در کشور ما، بنیادی است و با توجه به اینکه ما نیاز زیادی به زمین برای مسکن داریم طرح باغ شهر مشکل محدود و مختصری را از بحران مسکن حل خواهد کرد این در حالی است که به همان نسبت مشکلات شهرسازی‌مان را زیادتر خواهد کرد. در همین حال مهندس احسان‌فر، شهر‌ساز، نیز در این رابطه به ما گفت: پرداختن به موضوع باغ شهرها مساله خوبی است، ولی اینکه لزوما اولویت اول باشد مشکل ساز است. از آنجا که در طرح باغ شهر واگذاری زمین در سطح بالا اجرا شود خواهی نخواهی پای ساخت‌وساز وارد حریم طبیعی می‌شود و ممکن است با تغییر مدیریت‌ها نقض غرض صورت گیرد؛ چرا که وقتی پای ساخت‌وساز به میان می‌آید بحث درآمدهای شهری و بورس بازی و زمین بازی مطرح می‌شود و باز مشکلات جدیدی ایجاد خواهد شد. وی خاطر نشان کرد: اگر توسعه حریم تهران مدنظر است، صرفا از طریق فضای سبز باید مطرح شود. 

منبع:روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری 

http://uampr.blogfa.com

[ پنج‌شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1389 ] [ 03:18 ق.ظ ] [ کاره ] [ نظرات (4) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 243158